Discover

Artist

Otto Leisner

Otto Leisner
Aliases
Georg Otto
Gert Rud
Stig Lange
Real name
Otto Georg Leisner
Born
January 16, 1917
Died
August 16, 2008
Country
Denmark
IPI
00017727775
00023139515
Comments
Radio/TV host pioneer and songwriter
Family
Jesper Winge Leisner Nephew

Meta

Added by hounddogman

Songs written by Otto Leisner

Adapted songs

Title Written by Originals Originally by Covered by
Alene i verden Otto Leisner If You Were the Only Girl (In the World) Bamses Venner
Alt var dejligt Otto Leisner Half as Much Gustav Winckler med Otto Franckers kvartet
Bethlehems stjerne Otto Leisner Adeste fideles Poul Bundgaard
Bjældeklang Otto Leisner Jingle Bells Gitte og farmand Covered by (7 artists)
Blaa blomster til en blond pige Otto Leisner Red Roses for a Blue Lady Teddy Petersen og hans orkester Covered by (2 artists)
C'est si bon Otto Leisner C'est si bon Covered by Musikanterne
Derhjemme, derhjemme Otto Leisner Zuhause, zuhause Grete Klitgaard og Gustav Winckler med Willy Sørensen og Otto Francker's ensemble
Det skønneste på jord Otto Leisner Anema e core Gustav Winckler med Willy Sørensens strygeorkester
Det var en drøm Otto Leisner A White Sport Coat (And a Pink Carnation) Blue Boys med orkester
Drømme Otto Leisner Heartaches Scandinavian Four
Du er der hvor hele livet er solskin Otto Leisner The Morningside of the Mountain Gustav Winckler med George Svenssons kvartet
En dejlig dag Otto Leisner A Perfect Day Four Jacks med Jørn Grauengårds orkester
Et brev med små violer Otto Leisner Bouquet of Roses Kai Mortensens danseorkester - Eddie Russell Covered by (2 artists)
Falleri og fallera Otto Leisner American Patrol Gustav Winckler med George Svenssons kvintet
Fiskerpigens sang Otto Leisner Fiskarflickans sång Raquel Rastenni og Harry Felbert - Harry Felberts orkester
Gå hånd i hånd med mig Otto Leisner Walk Hand in Hand Gustav Winckler med kor og Svend Nicolaisens orkester Covered by (2 artists)
Gammeldaw's rag Otto Leisner Maple Leaf Rag Blue Boys [DK]
Indiana Otto Leisner Indiana, On the Banks of the Wabash, Far Away Jørgen Ingmann - Birthe Buch
Isn't It Romantic Otto Leisner Isn't It Romantic? Gustav Winckler
Jeg lever jo kun for dig Otto Leisner I Only Have Eyes for You Bamse
Kun hos dig Otto Leisner Hold My Hand Blue Boys med Jørn Grauengårds Orkester
Længslens melodi Otto Leisner Unchained Melody Birthe Buch - Jørgen Ingmann Covered by Blue Boys med Jørn Grauengårds Orkester
Livet får mening Otto Leisner Don't Forbid Me Four Jacks
Løgn Otto Leisner Lies Gustav Winckler og kor med Kai Mortensens orkester
Mandolino Mandolino Otto Leisner Mandolino Mandolino Wivex' danseorkester
Minderne er skabt af dig Otto Leisner Memories Are Made of This Grethe Clemmensen & Jørgen Ingmann Covered by (6 artists)
Mindernes sang Otto Leisner Beautiful Dreamer Sophus Hansens Hawaii-ensemble Covered by Musikanterne
Så længe skuden kan gå Otto Leisner Så länge skutan kan gå Kjeld Ingrisch Covered by (7 artists)
Sig du er min Otto Leisner Po Atarau, The Swiss Cradle Song Bruno Henriksens orkester - Sang: Raquel Rastenni og Weekend-Hyttens Kor Covered by Papa Bue's Viking Jazz Band
Slentre gennem regn Otto Leisner Just Walking in the Rain Four Jacks Covered by (4 artists)
Småting kan sige alt Otto Leisner Little Things Mean a Lot Gustav Winckler
Smil gennem tårer Otto Leisner Four Walls Covered by (3 artists)
Som duft af røde roser Otto Leisner La vie en rose Covered by (4 artists)
Søstre Otto Leisner Sisters Birthe Wilke med Bruno Henriksen og hans orkester
Syng en lille sang Otto Leisner Zing a Little Zong Raquel Rastenni med Radioens danseorkester Covered by Gustav Winckler med Otto Franckers kvartet
Tæl hver en glæde Otto Leisner Count Your Blessings Instead of Sheep Birthe Wilke med Bruno Henriksen og hans orkester Covered by Gustav Winckler med Erik Schultz' orkester
Til vi ses igen Otto Leisner Till We Meet Again Gustav Winckler med Willy Sørensens orkester
Tusind små drømme Otto Leisner Till the End of the World Birthe Wilke med Arne Lamberth og hans orkester
Vend blikket tilbage Otto Leisner I'm Walking Behind You Gustav Winckler med Radioens danseorkester
Visne roser Otto Leisner Paper Roses Lily Broberg Covered by (4 artists)