Search

Artist

Bo-Göran Edling

Bo-Göran Edling
Aliases
Torulf
Real name
Bo Göran Torulf Edling
Born
October 27, 1924
Country
Sweden
Comments
Composer, lyricist and saxophone player.

Meta

Added by nikitoz555

Songs written by Bo-Göran Edling

Original songs

Adapted songs

Title Written by Originals Originally by Covered by
Allt är förbi Bo-Göran Edling The End of the World Cool Candys
Boom Bang-A-Bang Bo-Göran Edling Boom Bang-A-Bang Covered by (2 artists)
Dag för dag Bo-Göran Edling Day by Day Christians [SE]
Den sista valsen Bo-Göran Edling The Last Waltz Covered by (3 artists)
Den siste mohikanen Bo-Göran Edling Da sprach der alte Häuptling Lille Gerhard och hans rödskinn Covered by (8 artists)
Det är lugnt och tyst Bo-Göran Edling There's a Kind of Hush Towa Carson Covered by (2 artists)
En plats med luft och ljus Bo-Göran Edling There's an Island (Where the Sun Shines Its Light on Everyone) Jigs Covered by (2 artists)
Ett hus är inget hem Bo-Göran Edling A House Is Not a Home Siw Malmkvist
Fjärran land Bo-Göran Edling Weites Land The Key Brothers
Ge dej till tåls Bo-Göran Edling Are You Ready for Love Covered by Agnetha Fältskog
Gryning, dröj en stund Bo-Göran Edling Morning Please Don't Come Ann-Louise Hanson
Hjärtevän Bo-Göran Edling I've Got a Happy Heart Marianne Kock - Marcus Österdahls kör och orkester.
Hörru Karlsson Bo-Göran Edling Mister Sandman Covered by Siw Malmkvist
Jag är kvinna, du är man Bo-Göran Edling You Are Woman Siw Malmkvist & Svante Thuresson
Jag kan aldrig slå mig till ro nånstans Bo-Göran Edling (I Was Born Under a) Wand'rin' Star Jan Høiland Covered by (2 artists)
Jag söker ord Bo-Göran Edling Theme from Love Story Gunnar Wiklund Covered by (3 artists)
Långt, långt bort Bo-Göran Edling Jamaica Farewell, Iron Bar Streaplers Covered by Eldorados
Låt hjärtat va' me' Bo-Göran Edling Heart Sonya Covered by (3 artists)
Låt oss aldrig glömma Bo-Göran Edling Einmal komm' ich wieder Anna-Lena med Carl-Henrik Norins orkester Covered by (2 artists)
Men så kom du Bo-Göran Edling Till There Was You Covered by Jan Öjlers
Min stora kärlek bor i en liten stad Bo-Göran Edling Meine große Liebe wohnt in einer kleinen Stadt Boris
Monsieur Bo-Göran Edling Monsieur Siw Malmkvist med The Popcorns
Nånting fånigt Bo-Göran Edling Something Stupid Siw Malmkvist med Lars Samuelsons orkester Covered by (7 artists)
Ökensand Bo-Göran Edling Heißer Sand Lena Conradson Covered by Stig-Inges
Om du nånsin skulle ändra dej Bo-Göran Edling If I Thought You'd Ever Change Your Mind Ann-Louise Hanson
Över alla oceaner Bo-Göran Edling Über alle sieben Meere Jan Höiland
På en gammal bänk Bo-Göran Edling Un banc, un arbre, une rue Siw
Pappas gamla grammofon Bo-Göran Edling Music! Music! Music! Mona Wessman Covered by (2 artists)
Puss och kram Bo-Göran Edling Grand Prairie, Jambalaya (On the Bayou) Trio me' Bumba Covered by (3 artists)
Regniga natt Bo-Göran Edling Gråtende sky Anna-Lena Covered by (5 artists)
Scenfolk Bo-Göran Edling Showbiz Kjell
Sjung med mig Bo-Göran Edling Goin' Down Jordan, Goin' Down Jordan Jigs
Skaffa dej en man Bo-Göran Edling Βάρκα στο γιαλό (Várka sto gialó} Anna-Lena Löfgren
Sök och finn Bo-Göran Edling Look Again Siw
Sommaren det hände Bo-Göran Edling Quando m'innamoro Anna-Lena Löfgren
Tiden går Bo-Göran Edling Hier encore Anna-Lena Löfgren
Vänd dig om och blunda Bo-Göran Edling, Åke Gerhard One, Two, Three O'Leary Carli Tornehave Covered by Kjell Brooz
Vi gratulerar Bo-Göran Edling Congratulations Covered by (3 artists)
Vilken underbar värld Bo-Göran Edling What a Wonderful World Inga-Lill Nilsson med Mats Olssons orkester Covered by (4 artists)