Search

Artist

Börje Carlsson

No artist picture
Aliases
Börje Karlsson
Real name
Ernst Börje Karlsson
Born
March 4, 1933
Died
October 14, 2009
Country
Sweden
Comments
Lyricist and composer born in Stockholm

Meta

Added by Mop66
Managed by CarlDennis

Songs written by Börje Carlsson

Adapted songs

Title Written by Originals Originally by Covered by
Åh, Caroll Börje Carlsson Oh! Carol Sten & Stanley - Sten Nilsson
Aj åh aj åh Börje Carlsson I.O.I.O. Göran Hagwall
Allt som var glömt Börje Carlsson Roses of Picardy Curt Haagers med Robert
Att bli förälskad Börje Carlsson To Love Somebody Göran Hagwall
Där bara månen ser Börje Carlsson Under the Moon of Love Tonix
Den store fixar'n Börje Carlsson King of Oak Street Tapio Heinonen
Det var du, det var jag, det var då Börje Carlsson Yester-Me, Yester-You, Yesterday Pelles
Du Börje Carlsson Du Flamingokvintetten
Du är lyckan, du är glädjen inom mej Olle Bergman, Börje Carlsson Quando dico che ti amo Mia Adolphson - Sven-Olof Walldoffs orkester
Du är så underbart rar Börje Carlsson, Seth Neuman Can't Take My Eyes off You Anni-Frid Lyngstad - Marcus Österdahls orkester Covered by (2 artists)
Du är som en sommardag Börje Carlsson Mary's Boy Child Streaplers Covered by (7 artists)
Du får ju tro var'u vill Börje Carlsson The Lord Göran Hagwall
Du gör livet till en sång Börje Carlsson Happy Heart Östen Warnerbring
Du har gjort min gråa värld till guld igen Börje Carlsson When My Blue Moon Turns to Gold Again Cool Candys Covered by (10 artists)
En blomma du får för vår kärlek Börje Carlsson Daisy a Day Siw Malmkvist Covered by (2 artists)
Ensam kvar på nattkaféet Börje Carlsson Sittin' in an All Nite Cafe Covered by Cacka Israelsson
En som du Börje Carlsson Red Red Wine Tommy Körberg med Lars Samuelsons Orkester Covered by (2 artists)
Farfars moped Börje Carlsson Grandma's Feather Bed Pierre Isacsson
Följer du med oss Börje Carlsson La marche à suivre Polarna
Ge mej ingen symfoni Börje Carlsson Morgenrot und Abendrot Leif Bloms
Guitar Man Börje Carlsson (Dance with the) Guitar Man Covered by Tonix
Har bara mej till dej Börje Carlsson I've Told Ev'ry Little Star Winners [SE]
Hej kärleken Börje Carlsson Hello My Love Tommy Elfs
Jag är hemma igen Börje Carlsson Red River Valley Covered by Johnny Öst
Jag glömmer aldrig dig Börje Carlsson I'll Kiss Your Memory Göran Hagwall
Ja, vi får se Börje Carlsson I Gotta Know Göran Hagvall
Kalle glad Börje Carlsson Jacob Brown Johnny Öst
Kärlek är som en sång Börje Carlsson It's a Matter of Time Tommy Elfs
Kärlekens karusell Börje Carlsson Donna Felicità Umberto Marcato
Kärlekens sång Börje Carlsson Saved by the Bell Anna-Lena Löfgren
Låt mig få tända ett ljus Börje Carlsson Schlafe, mein Prinzchen, schlaf ein Covered by (6 artists)
Livets vatten Börje Carlsson Deep Dark Water Johnny Öst Covered by Arne "Rosen" Qvick
Lyckliga mej! Börje Carlsson I'm a Bum Polarna
Made in Japan Börje Carlsson Made in Japan Göran Hagwall
Min gamla gula flygmaskin Börje Carlsson Little Yellow Aeroplane Streaplers Covered by (4 artists)
Mitt hem i Kentucky Börje Carlsson My Old Kentucky Home Johnny Öst
Någonstans finns en dal Börje Carlsson Precious Lord, Take My Hand, Shall Simon Bear the Cross Alone, and Other Saints Be Free, Must Jesus Bear the Cross Alone Johnny Öst
När jag än ser dej Börje Carlsson Forever and Ever Kjell Hansson
Om jag fått som jag vill Börje Carlsson If I Could Have My Way Johnny Öst
Om jag fick börja om mitt liv med dej Börje Carlsson Lover's Dream Pierre Isacsson
Räck ut din hand Börje Carlsson Reach Out and Touch (Somebody's Hand) Covered by Titti - Lars Samuelsons orkester
Säg finns jag till Börje Carlsson I Am... I Said Clas Edmark med Allan Caddy kör & orkester Covered by Pierre Isacsson
Skygg som fågeln inför handen Börje Carlsson L'oiseau et l'enfant Birgitta Sundström
Sommarn's alla blommor Börje Carlsson 18 Yellow Roses Streaplers
Sunt förnuft Börje Carlsson Birdie Told Me Göran Hagwall
Ta och tänk efter Börje Carlsson Think It All Over Doris [SE]
Till Laura Börje Carlsson Tell Laura I Love Her Flamingokvintetten Covered by Christers
Vägen hem igen Börje Carlsson Sailing Home Tonix
Vägens vänner Börje Carlsson Convoy Covered by (2 artists)
Var du än är Börje Carlsson Là où tu n'es pas Göran Hagwall
Vem skall ta hand om dej? Börje Carlsson Who's Gonna Mow Your Grass Polarna