Search

Artist

Owe Thörnqvist

Owe Thörnqvist
Aliases
Owe Thörnqvist med Stråk-Herbert and his Original "Sätt-fartorkester"
Owe Thörnqvist med Svenska Skiffle Kvartetten
Owe Thörnqvist och hans friskluftsorkester
Owe Thörnqvist och hans loppulärorkester
Real name
Karl-Gustav Ove Törnqvist
Born
March 12, 1929
Country
Sweden
IPI
00030522139 10 works
01015389768 5 works
Affiliation
STIM
Comments
Singer-songwriter and humourist

Meta

Added by camembert electrique