Sejr Volmer-Sørensen

Sejr Volmer-Sørensen
Aliases
Erik Thernow
Victor Christmas
Volmer Sørensen
Born
February 7, 1914
Died
May 11, 1982
Country
Denmark
IPI
00032275015
Comments
Pianist, songwriter, actor, theatre manager and TV host.
Family
Grethe Sønck Wife (1968-1982)
Buy

Meta

Added by hounddogman

Songs written by Sejr Volmer-Sørensen

Original songs

Title Written by Originally by Original date Covered by
Dansevise Sejr Volmer-Sørensen, Otto Francker Grethe og Jørgen Ingmann 1963 Covered by (8 artists)
Forelsket i København Bent Fabric, Sejr Volmer-Sørensen Siw Malmkvist og Henning Moritzen Covered by (3 artists)
Jeg snakker med mig selv Sejr Volmer-Sørensen, Otto Francker Gitte 1962 Covered by (3 artists)

Adapted songs

Title Written by Originals Originally by Covered by
Alt det med guld og grønne skove Sejr Volmer-Sørensen Send Me the Pillow You Dream On Bjørn Tidmand
Altid, altid Sejr Volmer-Sørensen True Love Gustav Winckler med George Swenssons kvintet og kor
Anders og Britta Sejr Volmer-Sørensen Anders och Brita Kirsten Passer og Bent Christensen Covered by Anna Ratleff og H.C. Andersen - Henry Hansen
Bare en dreng Thøger Olesen, Sejr Volmer-Sørensen Nobody's Child Birthe Kjær Covered by Teddy Edelmann
Boom Bang-A-Bang! Sejr Volmer-Sørensen Boom Bang-A-Bang Grethe & Jørgen Ingmann
Dagdrøm Sejr Volmer-Sørensen Daydream Otto Brandenburg
Den er gal Otto Brandenburg, Sejr Volmer-Sørensen Muss i denn zum Städtele hinaus Otto Brandenburg med Ib Glindemanns orkester
Du er min kærlighed Sejr Volmer-Sørensen Il nostro concerto Dario Campeotto
En smule Sejr Volmer-Sørensen 'n Beetje Raquel Rastenni
Et dukkebarn Sejr Volmer-Sørensen Kewpie Doll Gustav Winckler med Malihini Kvintetten
Et sted, min ven Sejr Volmer-Sørensen Lara's Theme from "Doctor Zhivago" Poul Bundgaard med Ole Høyers orkester
Fandens oldemor Sejr Volmer-Sørensen, PH Cigarettes, Whiskey, and Wild, Wild Women Ove Sprogøe med Max Leth's orkester
Fugle og bier Sejr Volmer-Sørensen (The Same Thing Happens with) The Birds and the Bees Birthe Wilke & Ove Sprogøe med Ole Høyer og Hans Orkester Covered by Grete Klitgaard & Erik Michaelsen med Ib Renards sekstet.
Gå ikke nu Sejr Volmer-Sørensen Non, je ne regrette rien Birthe Kjær
Gamle Hr. Pingvin Sejr Volmer-Sørensen Papa Pingouin Dorthe
Goddag og farvel Thøger Olesen, Sejr Volmer-Sørensen Nobody's Child Maria Stenz
Hey There Sejr Volmer-Sørensen Hey There Gustav Winckler
Jeg går og samler glæder Sejr Volmer-Sørensen A Walk in the Black Forest {Eine Schwartzwaldfahrt} Eugen Tajmer
Jeg har uheld i spil Sejr Volmer-Sørensen From a Jack to a King Bjørn Tidmand
Jeg kan kun vente Sejr Volmer-Sørensen Green Fields Blue Boys med Ron Web
Kærlighed'n har få't et knæk Sejr Volmer-Sørensen Got'n Idea Lisbet Frandsen med Arne Lamberth og hans orkester
Kærlighed og ægteskab Sejr Volmer-Sørensen Love and Marriage Grethe Clemmensen & Jørgen Ingmann
Lille marionet Sejr Volmer-Sørensen Puppet on a String Grethe Sønck
Luk øjn'ne i og tæl til ti Sejr Volmer-Sørensen I Close My Eyes and Count to Ten Grethe Ingmann
Oh min papa Sejr Volmer-Sørensen O mein Papa Gustav Winckler med Radiodanseorkestret
Røde sløjfer Sejr Volmer-Sørensen Scarlet Ribbons (For Her Hair) Niels Windfeldt
Sagt med et kys Sejr Volmer-Sørensen Sealed with a Kiss Grethe Ingmann
Seksten tons Sejr Volmer-Sørensen Sixteen Tons Preben Uglebjerg med Henry Hagemann og hans orkester Covered by Dissing & Thorup
Smilende Susie Sejr Volmer-Sørensen Pretty Belinda Birgit Lystager Covered by Klaus & Servants
Tre små aber Sejr Volmer-Sørensen The Chipmunk Song Birthe Wilke
Unge dag Sejr Volmer-Sørensen Junger Tag Gitte Hænning Covered by Anne Herdorf m. Hilda Heick
Vi rokker os ikke Sejr Volmer-Sørensen Heartbreak Hotel Preben Uglebjerg og Peter Plejls Orkester Covered by Gustav Winckler og The Rocketters